
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1 mm |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 36 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Switching Frequency | 250 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 550 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
| Frequency | 1 MHz |
| Max Supply Current | 1 A |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Dimming | Analog, PWM |
| Internal Switch | Yes |
| Type | DC DC Regulator |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 8896
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22051
Ext.Price$0.22051
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22051 | $0.22051 |
| 10 | $0.19564 | $1.95640 |
| 50 | $0.17357 | $8.67850 |
| 100 | $0.15003 | $15.00300 |
| 500 | $0.12969 | $64.84500 |
| 1000 | $0.12313 | $123.13000 |
| 3000 | $0.11691 | $350.73000 |
| 5000 | $0.11005 | $550.25000 |
